Pirelli a incheiat cu succes primul an in Formula 1

img
Home / Stiri si noutati auto / Pirelli a incheiat cu succes primul an in Formula 1

Pirelli a incheiat cu succes primul an in Formula 1Interlagos, 28 noiembrie 2011 – Noua compozitie soft a pneurilor Pirelli P Zero Galbene, folosita pentru prima oara intr-o cursa in Marele Premiu al Braziliei, va fi combinata cu un profil nou pentru sezonul 2012 si va forma baza pentru noile pneuri de compozitie medium care vor fi folosite incepand cu anul viitor.Toate versiunile de slick-uri, cu exceptia compozitiei supersoft, vor fi complet noi in 2012. Noile pneuri isi vor face debutul la primul test oficial programat in Spania in luna februarie.Pe o vreme uscata, tinand cont ca avertizarile de ploaie nu s-au materializat pana la urma, Mark Webber (Red Bull Racing) si-a trecut in cont prima sa victorie din acest sezon folosind pneurile Pirelli P Zero Galbene (soft) si P Zero Albe (medium). Webber a preluat conducerea in turul 29, dupa ce Sebastian Vettel, colegul sau de echipa, a pierdut timp din cauza unei probleme la cutia de viteze. Germanul, plecat din pole position, a fost lider pana in acel moment. Webber a avut o strategie cu trei opriri la boxe si a folosit trei seturi de pneuri de compozitie soft si un set de pneuri de compozitie medium. Australianul s-a impus cu un avans de 16,9 secunde fata de colegul sau de echipa. Cu cea de-a saptea victorie din cariera, Webber si-a asigurat locul 3 in clasamentul general.Cativa stropi de ploaie au cazut pe circuitul de la Interlagos cu aproximativ o ora inainte de start, dar cursa s-a desfasurat in conditii uscate la o temperatura ambientala de 24 de grade Celsius. Toti pilotii au plecat in cursa cu pneurile P Zero Galbene (soft) care le-ar fi dat o flexibilitate mai mare in ceea ce priveste strategia in cazul in care ar fi plouat.Jenson Button, pilotul echipei McLaren, a fost primul care a trecut pe pneurile de compozitie medium, in turul 31, avand o strategie diferita fata de colegul sau Lewis Hamilton. Pilotii din top patru au avut o strategie cu trei opriri la boxe, in timp ce Felipe Massa a fost cel mai bine clasat pilot, pe cinci, cu doua opriri la boxe. Pilotul Ferrari a parcurs primele doua parti ale cursei cu pneurile de compozitie soft, iar pe final a trecut pe pneurile de compozitie medium.Button a fost singurul pilot care a schimbat de doua ori pe pneurile P Zero Albe (medium), ultima oprire fiind in turul 52. Britanicul a fortat in ultima parte a cursei si, cu noua tururi inainte de final, a reusit sa urce pe ultima treapta a podiumului. Dupa a opta clasare pe podium, in ultimele noua curse, Button si-a consolidat pozitia secunda in clasamentul general.Cel mai rapid tur in cursa a fost stabilit, tot cu pneurile P Zero Albe, de Mark Webber in chiar ultimul tur. In 2011, Webber a stabilit de opt ori cel mai rapid timp pe tur in cursa cu pneurile Pirelli.„Aceasta cursa nu s-a desfasurat asa cum se asteptau cei mai multi, tinand cont ca pana la urma nu a mai plouat. In ultima cursa au aparut probleme mecanice la unele dintre masini, dar pneurile noastre s-au comportat excelent asa cum au facut-o pe tot parcursul sezonului – fara probleme structurale – si, in plus, ne-am atins obiectivul de a avea o diferenta mai mica de o secunda pe tur intre cele doua compozitii. A fost un sezon care ne-a depasit toate asteptarile – in care am avut cele mai multe depasiri din istoria Campionatului Mondial de Formula 1 – si as vrea sa profit de aceasta oportunitate pentru a le multumi echipelor din Milano, Didcot si Izmit pentru munca fantastica depusa anul acesta. Toti trebuie sa fie foarte mandri de rezultatele lor. De asemenea as vrea sa multumesc tuturor echipelor si pilotilor pentru sustinerea si colaborarea lor in acest parteneriat”, a spus Paul Hembery, directorul Pirelli Motorsport.