BMW Team RLL a obtinut a treia victorie consecutiva in clasa GT din ALMS

img
Home / Stiri si noutati auto / BMW Team RLL a obtinut a treia victorie consecutiva in clasa GT din ALMS

BMW Team RLL a obtinut a treia victorie consecutiva in clasa GT din ALMSBMW Team RLL a obtinut a treia victorie consecutiva în clasa GT din ALMS: Müller si Hand pe cea mai înalta treapta a podiumului la Lime RockMünchen, 10 iulie 2011. Dirk Müller (Germania) si Joey Hand (SUA), echipaj al BMW Team RLL, au consolidat pozitia de lider pe care BMW o detine în ierarhia constructorilor, a echipelor si a pilotilor la categoria GT din American Le Mans Series GT, totul dupa cea de-a treia victorie consecutiva din acest sezon, reusita în Northeast Grand Prix la Lime Rock Park (SUA).Modelul BMW M3 GT cu numarul de concurs 56 a pornit din pole position si a fost lider în fiecare tur al cursei ce a durat doua ore si 45 de minute, desfasurata pe circuitul considerat a fi cel de casa pentru BMW of North America. Echipajul a parcurs 176 de tururi ale traseului în lungime de 1,474 mile (2,372 km) si a trecut linia de sosire cu un avans de 20,387 secunde fata de modelul Porsche de pe locul al doilea.Cel de-al doilea BMW M3 GT, cel cu numarul de concurs 55 si pilotat de Dirk Werner (Germania) si Bill Auberlen (SUA), a fost victima unor circumstante nefericite, dupa ce Werner a fost lovit de un alt concurent în turul 23, dupa doar 20 de minute de la începerea cursei. Dupa o interventie vasta a mecanicilor, cei doi piloti au recuperat cât au putut din daunele suferite si au terminat pe locul al optulea, la 13 tururi în urma coechipierilor.BMW Team RLL se întoarce pe circuit la 24 iulie, pe Mosport International Raceway, pentru etapa a patra din American Le Mans Series.Bobby Rahal (directorul echipei): „Este o noua zi mare pentru BMW si Rahal Letterman Lanigan. A fost pacat ca masina cu numarul 55 a nimerit tocmai în mijlocul acelei gramezi. Nu am nici o îndoiala ca ar fi fost la fel de competitivi precum colegii lor si sunt multumit ca am avut un week-end relativ fara probleme. Înca o data, Dunlop a facut o treaba excelenta pentru noi. Sunt trei victorii la rând, asa ceva nu se întâmpla prea des în curse, asa ca sunt fericit pentru Dirk si Joey, iar succesul îi ajuta si mai mult în clasamentul pilotilor. BMW ne-a oferit un echipament excelent si baietii nostri au facut o treaba minunata, asa cum arata si rezultatul.”BMW Team Rahal Letterman Lanigan este o echipa care îi are ca principali actionari pe Bobby Rahal (fost pilot, câstigator al faimoasei curse Indanapolis 500), prezentatorul de televiziune David Letterman si omul de afaceri Mike Lanigan. Debutul cu BMW în AMLS a fost în 2009 si în 2010 BMW Team RLL câstiga titlul la echipe si piloti. În sezonul 2011 se afla deja la a treia victorie consecutiva.BMW M3 GT nu a lipsit de pe podium la toate cursele de anduranta la care a participat în 2011 si revine pe prima pozitie dupa ce în cursele de LeMans si Imola s-a clasat pe locul trei, în timp ce la Nürburgring a ocupat locul al doilea.