BMW Team RLL al doilea succes consecutiv im clasa GT la Long Beach

img
Home / Stiri si noutati auto / BMW Team RLL al doilea succes consecutiv im clasa GT la Long Beach

BMW Team RLL al doilea succes consecutiv im clasa GT la Long BeachLong Beach, 17 aprilie 2011. Pentru a doua oara din tot atâtea curse în acest sezon din American Le Mans Series, Dirk Müller (Germania) si Joey Hand (SUA) au dus modelul BMW M3 GT al echipei RLL pe cea mai înalta treapta a podiumului la categoria GT în cursa de la Long Beach (SUA). Masina cu numarul de concurs 56 a fost creditata cu cele mai multe tururi în postura de lider al cursei de doua ore, dar acest lucru a fost garantat abia în ultimele minute când întrecerea a fost neutralizata pentru un incident petrecut pe circuit.Hand a luat startul din prima pozitie a clasei GT si a fost lider în primele tururi, dar a pierdut sefia cursei dupa aproximativ 20 de minute ca urmare a unui incident în care a fost implicat celalalt echipaj al echipei RLL. Cu câteva locuri în urma lui Hand, Bill Auberlen (SUA), aflat la comenzile modelului BMW M3 GT cu numarul de concurs 55, a fost lovit de un alt pilot la trecerea prin virajul al doilea si a efectuat o rasucire cu 180 de grade. În momentul în care revenea pe circuit, Hand a trebuit sa efectueze o manevra de evitare a lui Auberlen si a pierdut doua pozitii.Când trecusera 40 de minute din cursa, Hand a reusit, la capatul unei curse de urmarire, sa depaseasca doi concurenti dintr-o singura miscare, eveniment petrecut în virajul al saselea, si sa redevina lider. A urmat o noua batalie cu unul din modelele Porsche, iar Hand a coborât pe locul secund, de unde a revenit în frunte, pentru a doua oara, în momentul în care Patrick Long (SUA) a percutat zidul de pe marginea pistei. Pilotul BMW Team RLL si-a creat un avans de sapte secunde fata de urmatorul clasat, apoi a intrat la standuri la expirarea primei ore de cursa. Müller a preluat locul din cockpit si s-a mentinut lider al cursei pe durata celei de-a doua ore, reusind cel de-al doilea succes la clasa GT.Aflat la comenzile modelului BMW M3 GT cu numarul 55, Dirk Werner a încheiat pe locul al saptelea în clasa GT, la doua tururi de învingator. Dupa traditionala vacanta pe care American Le Mans Series o are pentru a permite participarea concurentilor în cursa de 24 de ore de la Le Mans (Franta) în iunie, BMW Team RLL îsi va continua asaltul pentru câstigarea categoriei GT cu participarea în etapa de la Lime Rock Park (SUA), in Lakeville (Connecticut), la 9 iulie 2011.Mario Theissen (director BMW Motorsport): „A fost o victorie mare pentru Joey Hand si Dirk Müller, care îi plaseaza într-o pozitie foarte buna la intrarea în pauza pentru Le Mans. Credem ca era posibila obtinerea unei duble. Ambele masini au dovedit o fiabilitate foarte buna, avem o echipa foarte solida si piloti foarte buni.”Bobby Rahal (directorul echipei): ” Victoriile consecutive sunt dificil de obtinut în orice campionat, dar mai ales în clasa GT din ALMS, iar acest succes este unul foarte mare pentru echipa noastra.”Joey Hand (BMW M3 GT, numar de concurs 56): „Sunt extrem de încântat. În cele din urma am obtinut aceasta victorie la Long Beach. Este o mare reusita pentru mine, dupa zece ani în care am luat startul aici. Am pilotat la maximum la început, astfel încât sa-i ofer o pozitie cât mai buna lui Dirk Müller. Stiam ca el va stii cum sa se descurce pâna la sosire – si exact acest lucru a si facut.”Dirk Müller (BMW M3 GT, numar de concurs 56): „Joey Hand a pus bazele acestui succes prin obtinerea pole position si prin realizarea unui ritm excelent în prima parte. A controlat cursa la început si am fost impresionat de ceea ce am vazut. Apoi mi-a transferat mie presiunea si a trebuit sa pilotez pâna la sfârsit. Am putut sa merg la limita cu pneurile Dunlop si sa ma mentin înaintea unei masini foarte rapide. Ne-am mentinut departe de parapet si am reusit sa câstigam.”