SKODA Motorsport sarbatoreste victoria de la Raliul Ungariei

img
Home / Stiri si noutati auto / SKODA Motorsport sarbatoreste victoria de la Raliul Ungariei

SKODA Motorsport sarbatoreste victoria de la Raliul Ungariei-    Rezultatele finale ale Raliului Ungariei: Kopecký locul 1, Neuville locul 2 (+ 0,8), Loix locul 3 (+ 1:00,0)-    Cea mai strânsa victorie din istoria Campionatului IRC-    Dupa a doua victorie consecutiva, Kopecký este primul în clasamentul IRC-    ŠKODA si-a întarit pozitia de lider în Cupa ConstructorilorPécs, septembrie 2011 – Un raliu fantastic, cu un final încordat – astfel poate fi caracterizat Raliul Mecsek, care a avut loc în împrejurimile localitatii Pécs, din Ungaria, în acest week-end. La volanul unei ŠKODA Fabia Super 2000, Jan Kopecký de la ŠKODA Motorsport (echipa de fabrica) a obtinut cea mai strânsa victorie din istoria Campionatului IRC, în timp ce Thierry Neuville, într-un Peugeot, a ajuns la numai 0,8 secunde în urma sa! Freddy Loix, la fel într-o Fabia, a terminat pe locul trei. Kopecký a ajuns în fruntea clasamentului IRC, iar ŠKODA si-a întarit pozitia de lider în Cupa Constructorilor. Evenimentul a început vineri, cu un prolog de 1,2 km, în centrul localitatii Pécs, care, nu a fost inclus în rezultatele finale. Pe o vreme însorita, cu temperaturi ce au urcat la peste 30 de grade Celsius, si cu viteze medii, care au depasit 120 km/h, zilele de sâmbata si duminica au marcat o serie de dueluri incitante între Jan Kopecký si Andreas Mikkelsen, ambii în masini Fabia Super 2000. Diferenta dintre acesti doi piloti, dupa prima zi (una dintre etapele programate pentru ziua de sâmbata a fost anulata) era de numai 8,7 secunde. Lupta apriga dintre Mikkelsen si Kopecký a continuat apoi în ziua de duminica – Mikkelsen si-a marit avansul si aparent se îndrepta catre prima sa victorie în IRC, dar apoi a iesit în decor, în penultima etapa, iar jocul s-a încheiat abrupt pentru el. În consecinta, Kopecký a trecut în conducerea cursei si a facut fata unui final impresionant, învingându-l pe Neuville cu numai 0,8 secunde! La prima sa prezenta în IRC, Hermann Gassner, de la Red Bull ŠKODA, a terminat pe locul cinci, învins doar de pilotii care se afla în acest moment în fruntea clasamentului IRC.Michal Hrabánek, Directorul ŠKODA Motorsport: „Felicitari lui Jan si lui Petr (copilotul lui Kopecký, Petr Starý) pentru cea de-a doua victorie din acest an – la fel ca si la ultimul raliul, cel de la Zlín, acest eveniment a fost plin de dramatism pâna în final. Ne pare foarte rau pentru Andreas, a fost atât de aproape de a obtine un rezultat minunat. Putem fi însa satisfacuti în acest moment, deoarece am câstigat puncte importante pentru Cupa Constructorilor, iar Jan Kopecký este în fruntea clasamentului IRC. Cu toate acestea, când privesti la coeficientii ultimelor doua evenimente pe care le mai avem de parcurs, este evident ca finalul sezonului va fi interesant si incitant.”Jan Kopecký: “Andreas merita, cu siguranta, sa câstige aici, deoarece a fost cel mai rapid dintre noi toti. Pe de alta parte, am avut noroc, unul dintre lucrurile de care ai nevoie într-un raliu. Acum suntem în fruntea Campionatului IRC, ceea ce este un lucru foarte bun, înainte de etapele finale ale acestui campionat.” Freddy Loix: “Am avut un start bun la acest eveniment, dar apoi am început sa pierdem. Masina a fost minunata si noi am facut tot posibilul, dar acestea nu au fost îndeajuns pentru a obtine un rezultat mai bun. Urmatorul eveniment este Raliul San Remo, favoritul meu, si cred ca vom avea mai mult succes acolo.”Clasamentul IRC dupa Raliul Ungariei:1.    Kopecký (ŠKODA) 120 puncte2.    Loix (ŠKODA) 103 puncte3.    Hänninen (ŠKODA) 98 puncte