Trei piloti pe podium

img
Home / Stiri si noutati auto / Trei piloti pe podium

– Trei cupe pentru pilotii echipei Real Racing- Cristian Martin a castigat la clasa Pufo- Adrian Martin si Salvatore Arcarese au terminat pe doi la clasa lor
Pilotii echipei Real Racing au obtinut rezultete excelente in etapa a treia din Campionatul National de Karting programata pe circuitul de la Targu Secuiesc.
Echipa Real Racing, condusa de multiplu campion national Constantin Raileanu, a luat startul, in etapa a treia din Campionatul National de Karting, cu 6 piloti: Andrei Ponta, Cristian Martin si Kristopher Schlett la clasa Pufo, Adrian Martin la clasa Mini, Roberto Arcarese la clasa KF3 si Salvatore Arcarese la clasa KF2.
La clasa Pufo, victoria i-a revenit lui Cristian Martin care a plecat in ambele curse din pole position. Pentru Cristian Martin aceasta este a treia victorie consecutiva din campionatul intern. „Nu a fost o victorie usoara si tocmai de aceea sunt foarte fericit ca am obtinut acest rezultat. Au fost doua curse spectaculoase si ma simt pregatit acum pentru cele doua curse din Italia la care voi mai lua startul in luna iulie”, a spus Cristian Martin. O evolutie foarte buna, tot la clasa Pufo, au avut si Andrei Ponta si Kristopher Schlett care in ciuda experientei limitate, pentru amandoi aceasta fiind abia a doua cursa din cariera, au reusit sa faca progrese. Chiar daca este doar a 2-a cursa din cariera si a fost protagonistul unui accident spectaculos in antrenamente unde s-a rasturnat, Kristopher Schlett s-a clasat pe  locul 4. „Andrei Ponta, a avut si el o evolutie foarte buna si sunt sigur ca in curand il vom vedea pe podium”, a spus Constantin Raileanu, managerul echipei, despre cel mai tanar pilot de la clasa Pufo.
La clasa Mini, piloti cu varste intre 9 si 11 ani, au fost cei mai multi piloti pe lista de start. Adrian Martin s-a clasat pe pozitia a cincea in calificari si dupa o cursa extrem de spectaculoasa a reusit sa termine pe locul secund. „Totul a mers perfect si cred ca au inceput sa se vada rezultatul curselor din Italia la care am participat pana acum. A fost o experienta utila pentru mine si acum imi doresc sa castig prima cursa la aceasta clasa”, a spus Adrian Martin.
In 2009, Roberto Arcarese concureaza la clasa KF3 , piloti intre 12-15 ani, pe un kart cu motor de 125 cmc in 2 timpi fara schimbator de viteze si care dezvolta 28 CP. Roberto a incercat sa se acomodeze cat mai repede cu noul sasiu de la Tony Kart, dar ploaia cazuta din senin i-a incurcat socotelile. Pe final, pilotul echipei Real Racing a avut si o problema tehnica la motor si a terminat cursa de la Targu Secuiesc pe locul 6.
Cursa de la clasa regina KZ2 – piloti cu varsta minima de 15 ani si karturi cu motoare de 125 cmc care dezvolta 50 CP, cutie de viteze cu 6 trepte secventiala si care ajung de la 0 la 100 km/h in mai putin de 3 secunde –   a fost una extrem de spectaculoasa. Chiar daca nu are prea multa experienta la aceasta clasa, Salvatore Arcarese a mers excelent si a reusit sa termine pe treapta a doua a podiumului. „Cu siguranta va castiga foarte repede o cursa si la aceasta clasa. Nu am mai vazut de mult o asemenea dorinta de victorie si determinare la un pilot. Urmatoarea sansa este cursa de pe circuitul din Bacau, programata la inceputul lunii august si sunt sigur ca va face totul sa urce pe cea mai inalta treapta a podiumului”, a mai spus Constantin Raileanu, manaerul echipei Real Racing.