Victorii pentru BMW Motorsport

img
Home / Stiri si noutati auto / Victorii pentru BMW Motorsport

Victorii pentru BMW MotorsportBMW Motorsport a încheiat pe podium în cursele programate în Europa si America de Nord, mai exact locul al doilea reusit în cea de-a doua etapa din American Le Mans Series, respectiv în campionatul de anduranta VLN de la Nürburgring.Datorita pozitiei a doua pe care a încheiat modelul BMW M3 GT #56 în categoria GT a celei de-a doua etape din American Le Mans Series, la Long Beach, BMW se afla pe prima pozitie în clasamentul constructorilor, la egalitate cu Corvette. Cel de-al doilea podium obtinut în actualul sezon ALMS de Joey Hand si Dirk Müller a consolidat pozitia de lider pe care cei doi o detin în ierarhia pilotilor.Strategie inspirataCampioni en-titre ai categoriei GT, cei doi au început cursa în pole position la clasa lor, primul urcat în cockpitul BMW M3 GT #56 fiind Hand. El a fost lider al categoriei în primele 16 tururi, moment în care un prototip l-a acrosat, ceea ce a cauzat o pana a pneului dreapta spate. Hand a efectuat un pit stop pentru realimentare si schimbarea cauciucurilor, revenind în cursa pe locul al saptelea. Singura neutralizare a cursei l-a readus la standuri în turul 41, moment în care directorul echipei, Bobby Rahal, a facut o miscare strategica inspirata, aceea de a nu schimba pneurile, astfel ca pilotul BMW Motorsport si-a depasit adversarii la boxe si a iesit în postura de lider. Müller a pierdut locul întâi, dar a reusit un parcurs solid prin care BMW Team RLL a terminat pentru al patrulea an consecutiv pe podium în etapa de la Long Beach.Coechipierii Bill Auberlen si Jörg Müller, care s-au succedat în cockpitul BMW M3 GT #55, au terminat în afara punctelor, pe locul al 11-lea. Müller, aflat la primul start la Long Beach, a fost victima unui incident survenit în primul tur, în urma caruia a intrat la standuri pentru repararea masinii – schimbarea radiatorului – si a pierdut mult timp. A revenit la 13 tururi de lideri, dar a avut o evolutie exceptionala, în care a stabilit unii dintre cei mai buni timpi pe turul de circuit. El a predat stafeta lui Auberlen în timpul singurei neutralizari, iar californianul, clasat pe podium în 2009 si 2010, nu si-a dezamagit fanii si a rulat la un ritm foarte bun pâna la sosire.Pe drumul spre succesBMW Team Schubert ramâne în carti pentru victoria finala în campionatul de anduranta VLN: în cea de-a doua etapa a stagiunii, echipa din Oschersleben a încheiat pe locurile al doilea si al treilea cu cele doua BMW Z4 GT3. Claudia Hürtgen, Dominik Schwager si Dirk Adorf au trecut linia de sosire a buclei Nordschleife de la Nürburgring pe locul secund, în timp ce coechipierii Uwe Alzen si Nico Bastian au terminat imediat în urma lor, pe pozitia a treia. Victoria a revenit unui tandem Porsche, Jochen Krumbach si Marc Lieb.Clasata pe locul al treilea la cursa de sâmbata, masina cu numarul de concurs 19 este aceeasi care a câstigat prima etapa în urma cu doua saptamâni si care a parut, o buna parte din cursa, ca va obtine un nou succes pentru palmaresul BMW Z4 GT3. Urmariti cu atentie de directorul BMW Motorsport, Jens Marquardt, care a fost în standul BMW, Alzen si Bastian au fost lideri în cea mai mare parte a întrecerii. Cei doi au fost singurii dintre favoriti care au efectuat cel de-al treilea si ultimul pit stop în momentul în care cursa DMV 4-Hour a fost oprita prematur din cauza ploii puternice. În consecinta, cei doi piloti BMW Team Schubert au coborât de pe primul pe al treilea loc. În ciuda acestui regres, sentimentul general în cadrul BMW Team Schubert a fost unul de satisfactie dupa o noua performanta excelenta în legendarul „Infern Verde”, acolo unde, la 19-20 mai 2012, se va disputa cea de-a 40-a editie a cursei de 24 de ore de la Nürburgring.Echipa Vita4One Racing a demonstrat ca detine toate atuurile pentru a fi recunoscuta ca una dintre fortele clasicei de anduranta din regiunea germana Eifel: Marco Wittmann, Jens Klingmann, Ricardo van der Ende si Mathias Lauda au obtinut pole position în calificarile din dimineata, dar au fost nevoiti sa abandoneze din cauza unei probleme tehnice.Victorie pentru BMW Z4 GT3VLN nu este singura competitie în care pilotii si echipele de client BMW au fost în actiune de-a lungul week-endului. Sezonul 2012 din Blancpain Endurance Series a debutat la Monza. Grila de start a cuprins si cinci masini BMW Z4 GT3. Dintre acestea, modelul BMW Z4 GT3 #3 a reusit sa triumfe la capatul celor trei ore de cursa, echipajul fiind format din finlandezul Markus Palttala si belgienii Bas Leinders si Maxime Martin.În acelasi timp, Marrakech a gazduit etapele a cincea si a sasea din FIA World Touring Car Championship. În calificari, Tom Coronel, Franz Engstler si Stefano d’Aste au reusit sa intre în Top 10, încheind pe locurile al saptelea, al optulea, respectiv al zecelea. Coronel a reusit cel mai bun rezultat al unui pilot BMW, dupa ce s-a clasat al patrulea în prima mansa.