Vlad Cosma castigator in Cupa Suzuki la Tess Rally 2015

img
Home / Stiri si noutati auto / Vlad Cosma castigator in Cupa Suzuki la Tess Rally 2015

Vlad Cosma castigator in Cupa Suzuki la Tess Rally 2015Cele patru echipaje înscrise în Cupa Suzuki au facut spectacol pe probele speciale din Tess Rally, prima etapa din Campionatul National de Raliuri 2015. Primul echipaj câstigator din 2015: Vlad Cosma / Diana Hategan.Cel de-al treilea sezon din Cupa Suzuki, competitie monomarca din cadrul Campionatului National de Raliuri, a început în forta la Tess Rally, prima etapa din 2015. Alex Ardelean, campionul din 2014, Vlad Cosma, Horia Chirigut si M. Ardelean au fost cei patru piloti care s-au luptat pentru suprematie pe specialele dificile din jurul Brasovului. Cu o cutie de viteze cu grup scurt, care aduce un plus de performanta, modelul Suzuki Swift Sport a fost în centrul atentiei si la clasa 9, unde pilotii din Cupa Suzuki s-au luptat pentru locurile de pe podium. “Cupa Suzuki este un proiect care vrea sa faciliteze accesul pilotilor în Campionatul National de Raliuri. La fel ca si în celelalte sezoane am reusit sa atragem doi debutanti, dar si un pilot cu experienta, Vlad Cosma, care a câstigat doua competitii monomarca. În plus, pe performantele pilotilor din Cupa Suzuki conteaza acum si doua echipe, Napoca Rally Academy si Sibiu Racing Team, ceea ce aplifica si mai mult lupta pe probele speciale”, a spus Aurel Chirtes, directorul Wise Motorsport, partenerul tehnic al Cupei Suzuki. Cu doua probe speciale câstigate vineri, Horia Chirigut a ajuns în parcul de service în postura de lider la Cupa Suzuki. si Alex Ardelean a câstigat o speciala în prima zi, dar alegerea neinsipirata a anvelopelor l-a costat timp pretios pe super speciala si a fost nevoit sa se multumeasca doar cu pozitia a doua. Vlad Cosma a a avut mici probleme la cutia de viteze pe primele probe si a terminat ziua pe pozitia a treia. Sâmbata, în ziua a doua, toate echipajele din Cupa Suzuki au plecat determinate sa se implice si în lupta pentru podium la clasa 9. Strategia si mai ales alegerea pneurilor a jucat un rol crucial în etapa de la Brasov, conditiile imprevizibile fiind tipice pentru prima etapa a sezonului. Vlad Cosma a câstigat primele doua speciale de sâmbata, iar Alex Ardelean s-a impus pe Babarunca, cea mai lunga proba a raliului. Dupa evolutia de pe aceasta proba, campionul de anul trecut a urcat pe primul loc în Cupa Suzuki, fiind urmat de Vlad Cosma, Horia Chirgut si M. Ardelean. Lupta pentru victorie a fost extrem de strânsa pe ultimele trei probe speciale. Vlad Cosma si Diana Hategan având un final în forta si reusind sa câstige toate probele, ceea ce le-a asigurat prima victorie în Cupa Suzuki, chiar la debutul în aceasta competitie. “Sunt foarte fericit ca am început sezonul cu o victorie. A fost o etapa dificila din toate punctele de vedere si tocmai de aceea acest succes este si mai frumos. Cu exceptia unor mici probleme la setarea cutiei de viteze, care vor fi remediate pâna la etapa urmatoare, masina a functionat foarte bine si ma bucur ca am ales sa concurez anul acesta în aceasta competitie. Atmosfera din cadrul Cupei este una excelenta si sunt sigur ca vom avea un sezon foarte disputat în lupta pentru primele pozitii”, a spus Vlad Cosma, care a terminat pe prima pozitie în Cupa Suzuki si pe locul secund la clasa 9. Alex Ardelean si Horatiu Baltador au repetat performanta din sezonul de debut si au terminat pe locul secund în Cupa Suzuki si pe pozitia a treia la clasa 9. „A fost un raliu frumos, iar principala provocare a fost alegerea pneurilor. Vineri nu am fost foarte inspirati, dar am recuperat timpul pierdut sâmbata. Îmi place cum se comporta masina cu noua cutie si sunt bucuros ca am terminat pe podium în toate competitiile în care suntem implicati: locul 2 la Cupa Suzuki, locul 3 la clasa 9 si locul 3 la echipe. Pentru aceasta performanta as vrea sa multumesc echipei de mecanici condusa de Iulica Nita, copilotului meu, Horatiu Baltador, si familiei mele care a fost alaturi de mine în aceste zile”, a spus si Alex Ardelean. Aflati la primul raliu din Campionatul National, Horia Chirigut si Andrei Hicea au avut o evolutie fara probleme, reusind în final sa termine pe podiumul Cupei Suzuki si pe locul patru la clasa 9. “A fost primul raliu pentru noi, iar conditiile din ziua a doua au fost extrem de dificile. Am învatat multe aici si fiecare proba speciala parcursa înseamna un plus de experienta pentru noi, pe care-l vom valorifica în etapele viitoare”, a spus si Horia Chirigut. Cele trei echipaje de pe podium si-au asigurat premii în valoare totala de 2.000 Euro. Arad Rally, etapa a doua din Campionatul National de Raliuri, se va desfasura în perioada 8 – 9 mai. Primul raliu pe macadam este inclus ca etapa în Cupa Suzuki, toate cele patru echipaje confirmând deja prezenta.  CLASAMENT CUPA SUZUKI 2015 (dupa Tess Rally)1. Vlad Cosma / Diana Hategan – 21,6 puncte  2. Alex Ardelean / Horatiu Baltador – 18 puncte3. Horia Chirigut/Andrei Hicea – 14,4 puncte4. M. Ardelean/R. Maior – 12 puncte